…Topçu Kışlasının Evreleri

  1. Taksim Kışlası 1780 yılında Osmanlı padişahı Sultan I. Abdülhamit zamanında yapılan ahşap bir yapı idi. Ertesi yıl Kabakçı Mustafa İsyanı’nda Bina tahrip edildi.
  1. Sultan II. Mahmut döneminde Saray baş mimarı Hafız Mehmet Emin Ağa tarafından geniş çapta yenilendi. ( 1808 - 1830 olduğu tahmin ediliyor )
  1. Bina birkaç kez yangın geçirdikten sonra Sultan Abdülmecit döneminde Tophane Müşiri Damat Gürcü Halil Rifat Paşa’nın gayretleriyle 19. yüzyıl mimari üslubunda ve çok gösterişli olarak yeniden yapıldı. Uzun avlusu ve geniş kanatları olan iki katlı yapının köşelerinde ve her cephesinin ortasında üç katlı yüksek bölümleri vardı. Rus ve Hint mimarilerinden izler taşıyan yapının iki anıtsal giriş kapısı Harbiye Caddesi ve Talimhane Caddesi cephelerinin tam ortalarında bulunuyordu. Askeri talimlerde kışlanın karşısında bulunan Talimhane alanında yapılmakta idi.
  1. Kışla 1860-1870 yılları arasında Osmanlı ordusunun modernleştirilmesi sürecinde önemli bir rol oynadı ve en şatafatlı günlerini yaşadı. Sultan Abdülaziz'in 1864 yılında Mısır seyahati dönüşünde kışlayı ziyaret edip kışlada yemek yemesi, kışla tarihinde önemli bir olay olarak kayıtlara geçti. Bu dönemde Taksim’de üç kışla bulunmakta idi.
  1. Kışlanın tarihinde 31 Mart İsyanı'nda önemli bir rol oynadı. İsyan 12 Nisan - 13 Nisan 1909 gecesi Taşkışla’da bulunan Avcı Taburu'na bağlı askerlerin subaylarına karşı ayaklanarak bugünkü Ayasofya Meydanı’nda kimlik buldu. O tarihte Meclis-i Mebusan ismi verilen Osmanlı Meclis Binası önünde toplanmalarıyla başladı. İsyanın gelişmesinde İngiliz finansmanı ile yayım yapan Volkan Gazetesi’nin kışkırtmaları ile büyüdü. 27 Nisan 1909'da Hareket Ordu’sunun İstanbul’a gelmesiyle ve Sultan II. Abdülhamit'in tahttan indirilmesiyle son buldu.
  1. İsyan sonrası bizzat Enver Paşa’nın emriyle Kışla Top ateşine tutuldu. Bina uzun süre harap durumda kaldı.
  1. İsyandan sonra önemini yitiren kışla, 1913'te Sanayi ve Ticaret Şirket-i Milliye-i Osmaniye'ye satıldı. Askeri işlevlerinin yanı sıra cambaz gösterileri, at yarışları, Rum hacıların konaklaması gibi amaçlarla da kullanıldı.
  1. Kışla, I. Dünya Savaşı'nın ardından işgal edilen İstanbul'daki Fransız kuvvetlerinin yönetiminde bulunan Senegalli askerlere tahsis edildi.
  1. Cumhuriyetin ilanından sonra da kışlanın avlusundaki futbol sahası futbol karşılaşmaları için kullanılmayı sürdürdü ve kışla Taksim Stadı adını aldı. 1923 yılında Türkiye Millî Futbol Takımı ilk resmi maçını bu sahada Romanya'ya karşı yaptı. Stadyum olarak kullanılan yapının avlusunda Cumhuriyetin ilk yıllarında 19. Mayıs gösterileri yapıldı.
  1. 1940'ta şehir planlamacısı Henri Prost'un önerisi ile kışlanın yıkılması, yerine park ve sosyal etkinlik alanları inşa edilmesi kararlaştırıldı. Kışlanın yıkımından sonra planlanan düzenlemelerin pek azı yapılabildi. Kışla'nın yerine Taksim Gezi Parkı inşa edildi.