Rumelihisarı Aşiyan Tevfik Fikret Köşkü
Aşiyan Tevfik Fikret Köşkü; İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Rumelihisarı Aşiyan Yolu’nın sonunda 1906 tarihinde Tevfik Fikret tarafından inşa ettirilmiştir. Yapı kagir bodrum üzerine iki ahşap kattan meydana gelmiştir. Yapının tasarımı bizzat şair Tevfik Fikret tarafından yapılmıştır. Yapıya verilen isim ‘’kuş yuvası’’ anlamındadır. Tevfik Fikret Robert Kolej’de hocalık yaptığı dönemde hayatının son dokuz yılını bu evde geçirmiştir.
Tevfik Fikret vefat ettikten sonra bu köşk eşi Nazime Hanım’a kalmıştır. 1940 yılında İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından İstanbul Belediyesince satın alınmıştır. 1945 yılında buraya Edebiyat-ı Cedide Müzesi haline getirildi. Tevfik Fikret ve edebiyat arkadaşlarının eşyalarının sergilendiği bir müze haline getirildi. Tevfik Fikret’in mezarının Eyüp’ten buraya getirilmesi ile burası Aşiyan Müzesi adını aldı.

Köşkün zemin katı bugün idari işler için kullanılmaktadır. Birinci katta iki oda ve bir sofa vardır. Edebiyatı Ceridecilerin resimleri, kitapları ve şahsi eşyalarının sergilendiği Edebiyat-I Cedide odasıdır. İkinci odada ise Şaire Nigar Hanım’a ait fotoğraflar, kitaplar ve şahsi eşyalar bulunmaktadır. Üçüncü Oda ise Abdülhak Hamit Salonunda ise Abdülhak Hamit’in çalışma masası, koltukları ve kitaplarıdır.

İkinci kat ise tamamen Tevfik Fikret adına düzenlenmiştir. Şairin yatak odası ve çalışma odası bu kattadır. Son Halife Abdülmecit Efendi tarafından yapılmış olan Sis tablosu da bu odada sergilenmiştir. Burada Tevfik Fikret’in sis şiiri sergilenmektedir. Yine son Halife Abdülmecit Efendi tarafından yapılmış olan Abdülhak Hamit tablosudur. Ressam olan Tevfik Fikret’in çizdiği kendi portresi ve Aşiyan Köşkü’nün planları çalışma masası üzerindedir. Köşkün Rumelihisarı ağaçlıklar arasından nefis bir Boğaziçi manzarasına sahiptir.

Rumeli Yakası Köşkleri

Turan Aknc Kitaplar