Avrupa Pasajı
BEYOĞLU AVRUPA PASAJI 1884
Beyoğlu Caddesi Yeni Çarşı Caddesi ile Sahne Sokağı birbirine bağlayan pasaj 1884 tarihinde inşa edilmiştir. 1870 Büyük Beyoğlu Yangınından evvel burada Jardin des Fleurs isimli balolar düzenlenen bir lokal vardı. Yangın sonrası buranın toparlanması kolay olmadı. Onnik Düz tarafından Mimar Pulgher tarafından üç katlı olarak inşa edilmiştir.  9 Mart 1874 tarihinde pasaj 22 dükkan ile açılmıştır. 

56 metre uzunluğundaki pasaj Paris’teki pasajlardan çok benzemektedir. Pasajın üst kısmı bağımsızdır. Orta kısımdaki merdivenlerden ulaşılmaktadır. Çizgisel pasajın aydınlatılması üstteki camekanla aydınlatılmaktadır. Tavanda bulunan orijinal vitraylar 2003 yılındaki El Kaide saldırısında yok oldular. Yerine de yenileri konamadı. Pasajın inşasında Malta taşı kullanılmıştır. Pasajın içinde dükkanlar arasındaki nişlere kadın heykelleri bulunmaktadır. Bu heykeller pasajı bir sanat galerisi haline getirmiştir. Pasajın yapıldığı dönemde elektrik olmadığı için mekanın içine çok sayıda aynalar konmuştur. Bundan dolayı buraya Aynalı Pasaj ismi de verilmiştir.   Yapının yeni Çarşı Caddesi’ne bakan cephesi iki katlıdır. Tam ortadan üstü kemerli bir pasaj girişi vardır. Girişin iki yanında iki ayrı dükkanın vitrini bulunur. Giriş kapısının tam üstünde öne çıkarılmış bir kilit taşı görünür. Bu o dönemin mimarlık akımının bir göstergesidir. Bunun üstünde dikdörtgen bir alınlık içinde MSK harfleri okunur.

Pasajın kiracıları arasında Saray’a araba yapmakta ünlü Scribe’nin adı geçmektedir. Ayrıca ünlü çiçekçi Sabuncakis, İplikçi Joseph Miori, Kuaför Karkonadis, İbrişimci Emanuel Karlatos, Tuhafiyeci Hürmüciyadis, Terzi Siotis, Terzi Menelaos, Kuyumcu Leonidas Pagonis, Düğmeci Bogos ve müzik aletleri satıcısı Commendinger’in burada dükkanları vardı. Yine bu pasajda hediyelik eşya satanlar ve terziler bulunmaktaydı. Pasaj 1929 yılında hazineye geçti. 1990 yılında ise pasaj yenilendi. Bugün hediyelik eşyaların satıldığı bu pasaj Beyoğlu’ndaki en iyi korunmuş bir pasajdır.

Pasajlar

Turan Aknc Kitaplar