Aznavur Pasajı
BEYOĞLU AZNAVUR PASAJI 1893
Beyoğlu Caddesi ile Meşrutiyet Caddesini birbirine bağlayan pasaj 1893 yılında inşa edilmiştir. Galatasaray Yapı Kredi Kültür Yayınları Binası karşısındaki pasaja Art Nouveau stilindeki demir kapı ile girilmektedir. Pasajın son restorasyonu inşa tarihinden tam yüzyıl sonra gerçekleşmiştir.
Aznavur Pasajı inşa edilmeden önce burada o caddenin önemli lokantalarından Andrea’nın işlettiği Cafe Commerce vardı. Yine Emanuel Kuzuris’in Cafe’si ve Kastanikis’in işlettiği Cafe de Pera buranın önemli lokalleriydi. Daha sonra bu mekanlar yıkılıp Aznavur Pasajı inşa edildi. Dokuz katlı Aznavur Pasajı da İtalyan mimarisinin izlerini taşıyor. Meşrutiyet Caddesi’ne bakan pasajın cephesi oldukça sade inşa edilmiştir. Pasajda 28 mağazanın yanı sıra kafeteryalar da var. 

Küçük ve dar bir pasaj olmasına rağmen önemli ve tanınmış iş yerlerini barındırmıştır. Zamanında özellikle Rum tüccarlarının yoğun olduğu pasajda saatçi Mihal Zapontis, Kunduracı Konstantis Vitalis, müzik aletleri satan Konstantin Nomismaditis ve berber Strato Yorgiadis. Serveti Fünun edebiyatçılarının rağbet ettikleri Cafe Commerce hem bakkal hem de meyhane şeklinde hizmet veren iki yerden biri Due Fratelli diğeri Sponech yine pasaj içinde imiş. 1912 yılında altı kuruşluk tabldot ile servis yapan bu sonuncuyu Ahmet Rasim alafranga yemek meraklılarına yazılarında tavsiye edermiş. Bu tavsiyenin nedeni ise bu fiyata dahil olan dört türlü yemek ve şarap imiş.

1984 yılında İstiklal Caddesi tarafındaki dükkanlardaki tuhafiyeciler Koruma Kurulu tarafından alınan yıkım kararı ile tahliye edilmişlerdir. Halen binanın kapısındaki İmalatçılar tabelası bulunmaktadır. Bu durum pasajın niteliğine bozulmasına neden olmaktadır. Pasajda bugün bilardo salonu ve internet cafe, spor salonu, resim atölyesi, dans salonu bunlardan birkaçı. Pasajın iki kapısı bulunuyor. Pasaj, sabah 7.00’de açılıyor. Dış ana kapı gece saat 01.00’de kapanıyor.

Pasajlar

Turan Aknc Kitaplar