Eyüpsultan Baba Haydar Camii
Baba Haydar Camii; İstanbul Surdışı Eyüp Haydar Baba Caddesi ile Baba Haydar Camii Sokağı’nın kesiştiği yapı adasında inşa edilmiştir. Caminin her iki sokağa da kapısı vardır. Baba Haydar caddesinden merdivenlerle cami avlusuna ulaşılır. Soldaki Cami haziresinde Baba Haydar’ın mezarı bulunur. Caminin oldukça büyük bir haziresi bulunmaktadır.

CAMİNİN BANİSİ

Caminin banisi kanuni Sultan Süleyman’dır. Baba Haydar’ı uğurlu saydığı için bu camiyi yaptırmıştır. Bu Haydar Baba, Ubeydullah Ahrar Hazretleri’nden hilafet almış olup kırk sene kadar her ramazan ayında Eyüp Camii şerifinde itikaf eylemiştir. Kanuni, bu zatın gönlüne vakıf olduğundan gönlünü hoş etmek için bu mescidi inşa ettirmiştir. Camiye dönüşmesi için minberini Arpacı Hayrettin Camii imamı Şeyh Abdullah Efendi 1774 Sultan III.Mustafa döneminde koydurtmuştur.

MİMARI YAPI

Cami yüksek bir platforma inşa edilmiştir. Bu platforma caddeden merdivenle çıkılmaktadır. Yapı kagir olarak inşa edilmiştir. Yapının çatısı ahşaptır. Caminin son cemaat yeri ahşap saçağı çok özeldir. Normalin dışında oldukça geniş bir saçaktır. Eli böğründe denilen payandalar ile taşınmaktadır. Geniş saçak hakikaten görülmeye değerdir. Cami minaresi sağda olup şerefenin parabeti demirdir.

Surdışı Mescitleri

Turan Aknc Kitaplar