Fenerbahçe Kalamış Jean Botter Köşkü
Fenerbahçe Kalamış Jean Botter Köşkü; İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında Kadıköy Fenerbahçe Kalamış Caddesine cepheli olarak dört köşk inşa edilmiştir. Bu köşklerden iki tanesi günümüze gelebilmiştir. Bu köşklerin yerine apartmanlar inşa edilmiştir. Köşklerin yapılış tarihi belli değildir. Yapının mimarı Raimondo D’Arranco dur. Sultan II. Abdülhamit’in terziliğini yapan Jean Botter’in kendisi ve kızları için dört yapı yapılmıştır. Binalardan biri tanesi kagir ve üç tanesi ahşap köşklerdir. Bu köşkler her biri ayrı tarzda olan dört sayfiye köşküdür. Günümüze intikal eden köşkler Jean Botter ve kızı Louisa için yapılan köşklerdir. Botter’in diğer kızları Marie ve Josephine için yapılan köşkler yıkılıp apartman yapılmıştır.
Jean Botter köşkü ilk yapılan ilk köşktür. Aynı zamanda en büyük olanıdır. Köşkün giriş katı kagirdir. Bu kürsü katı üzerinde üç kat ahşaptır. Bütün köşkte beyaz renk hakimdir. Bütün köklerin giriş katı salon ve yaşam bölümleridir. Üst katlar ise yatak odası katlarıdır. Giriş katının tamamı bir veranda ile çevrilidir. Buranın muhteşem bir İstanbul manzarası bulunmaktadır. Yapının önündeki giriş kapısının en üst katı üçgen bir çatı alınlığı olan bir konsol mekandır. Burası köşkün bir çeşit cihannümasıdır. Bu kısmın üçgen alınlığında bir genç kızın başının çiçeklerle süslendiği gösteren kabartmalar bulunmaktadır. Köşkün bahçesinde mitolojik tanrılara mahsus heykeller bulunmaktadır.

Jean Botter’in Beyoğlu İstiklal caddesinde bir kışlık evi vardır. Bu binada yazlık bina gibi İtalyan mimar Raimondo D’Arranco’nun yaptığı projelerdir. Jean Botter köşkünün yanında kızı Loisa’nın köşkü bulunmaktadır. Kızı Louisa  Sezar Geoffredy ile evliydi. Bu yapıda kagir kürsü katı üzerine üç ahşap katlıdır. Botter köşkü gibi yapı kaloriferlidir. Yapının sekizgen bir kulesi bulunmaktadır.  Kız kardeşi Louisa’nın köşkünün yanında pembe kagir bir köşk vardı. Bu köşk Josephine aitti. Josephine ise Galata’da Roman handa avukatlık yapan Alfred Rizzo ile evliydi. Bu köşk dik çatılı, dağ köşklerine andıran kemerli pencereleri olan bir yapı idi. Josephine bu yapıyı 1929 yılında satarak İngiltere’ye yerleşti. Bu ev daha sonra çok defa el değiştirdi. 1981 tarihinde bir gecede yandı. Ve yerine apartman inşa edildi. Bu köşkün bahçesinde bir köpek ve çocuk heykeli bulunmakta idi. Bu köşkün sahipleri arasında Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Hamdullah Suphi Tanrıöver ve Dahiliye vekili Şükrü Kaya idi.

Dördüncü Köşk ise Marie Botter’e aitti. Kagir bir kürsü katı üzerine üç kat ahşap bir yapı idi. Köşkün kapı ve pencerelerinde kurt başı arması bulunuyordu. Köşkün çok şık bir kulesi bulunmakta idi. Marie Botter İngiliz Smith Lyte ile evliydi. Hatta köşkün arkasında bir de bir tenis kortu bulunmakta idi. Bu yapının da bahçesinde insan boyunda mitolojik heykeller bulunmakta idi. Bu köşkte sebepsiz yere yıkılıp yerine apartman yapılmıştır.

Anadolu Yakası Köşkleri

Turan Aknc Kitaplar