Vaniköy Kazasker Necmettin Efendi Yalısı
Kazasker Necmettin Efendi Yalısı; İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında Üsküdar Vaniköy caddesinde yer alan yalı Sultan II. Abdülhamit döneminde yapılmıştır. Yalıya ismini veren Necmettin Efendi, Sultan II. Abdülhamit döneminde kazasker oldu. Cumhuriyet döneminde TBMM ne Kastamonu milletvekili olarak girdi. Şirketi Hayriye’nin kurucularından oldu.
Aslında Kazasker yalısı üç ayrı binadan oluşur. Şu andaki bina ahşap kaplamalı altında üç tane kayıkhanesi olan yapı, Kazasker Necmettin Efendi Yalısı’nın günümüze kalan selamlık kısmıdır. Solundaki iki katlı apartman yalı, yıkılan Harem Binasının yerine yapılan binadır. Ortadaki kahverengi ahşap yalı selamlık, selamlığın sağındaki tek katlı küçük yalı hamlacılar dairesi idi. Her üç yalınında altı kayıkhanedir. Hamlacılar dairesi kürekçiler dairesi demektir. Sarayın ve devlet erkanının ve mühim bazı şahısların kayıklarında kürek çekenlere hamlacı denir.

Yalının selamlık kısmı olan şimdiki yapıya ise 1973 yılında bir tanker çarptı. O yıllarda bu selamlık binasının altında kayıkhane vardı. Şimdi bu gemi çarpması sonunda hiç kayıkhane kalmadı. Selamlık beş oda bir sofa bir mutfak ve holden oluşuyor. Hamlacılar dairesi ise iki oda bir sofadır.

Anadolu Yakası Yalıları

Turan Aknc Kitaplar