Generali Han
Galata Yeni Camii Mahallesi Bankalar Caddesi No. 9 adresinde bulunan han Generali Sigorta Şirketi tarafından 1909 yılında inşa edildi. Yapı dönemin en önemli mimarı Giulio Mongeri tarafından tasarlandı. Han Bankalar Caddesi’nin güney batı cephesinde yer alıp 746 metrekarelik taban alanına inşa edilmiştir. Yapı adası Bereketzade Medresesi Sokak, Billur Sokak, Erguvan Sokak tarafından çevrelenmiştir. 
Generali Han'ın yerinde daha önce üç katlı ahşap bir yapı olan Vitalis Han bulunuyordu. Türkiye'deki faaliyetlerine 1863'te Bankalar Caddesi üzerindeki bir başka binada başlamış olan Assicuazioni Generali sigorta şirketini bu hanı kendisi için 1909 yılında inşa ettirdi.  Mimar Giulio Mongeri cepheleri oldukça hareketli bir yapı tasarlamıştır. Yapının ön cephesi üç bölümlüdür. Her bölüm ikişer sütunla ayrılmıştır. Sütun başlıkları Korint nizamındadır. İki sütun başlığının taşıdığı ana başlıklar dördüncü katın alın kemerlerini taşır. Yapı cephesinde eklektik birçok unsur bulunur. Han, Anıtlar Yüksek Kurulu'nun 25.3.1983 gün ve 15185 sayılı kararıyla korunması gerekli tarihi eser olarak tescil edilmiştir.  2020 yılında yapı restore edilmektedir.

19. yüzyıl mimarisinin birçok özelliği görülen yapı beş katlı, avlusuz, kaloriferli ve asansörlü bir handır. Bina yığma inşaat tekniği ile kurulmuş kat döşemeleri putrel demirlerle taşınır. Yapının inşa edildiği parsel kare formundadır. Bundan dolayı hanın tüm odaları dış cepheye açıktır. Yapı cephelerinde Klasik, Barok, Art Nouveau ve Rönesans üsluplarından detaylar kullanılmış olup bütününde eklektik bir yapıdır. Han'ın oval girişinin sağ tarafındaki kat merdiveni ve asansör ile üst katlara çıkılır. İstanbul ticaret yıllıklarının 1913 baskısında handaki faaliyetler ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Bilgiler Turan Akıncı’nın, Remzi Kitabevi tarafından yayınlanan Galata kitabından alınmıştır.

Ticaret Hanları

Turan Aknc Kitaplar