Minerva Han
Galata, Bereketzade Mahallesi Bankalar Caddesi No. 2 adresinde bulunan yapı Atina Bankası tarafından 1911 yılında inşa edilmiştir. Bankalar Caddesi ile Yüksek Kaldırım'ın kesiştiği konumda yer alan parsel aynı zamanda Bankalar Caddesi'nin ilk binasıdır. Yapının mimarı Rum cemaatinin İstanbul'da birçok yapısını tasarlamış olan Basile Couremenos'dur. Yapı yığma inşaat tekniği ile yapılmış olup altı katlıdır. Hanın Bankalar Caddesi'ne olan cephesi kısa olup ana cephesi Yüksek Kaldırım Yokuşundadır. Binanın taban alanı 430 metrekaredir. 

Hana adını veren Minerva, eski Yunan'da bilgi, bilgelik ve sanatı temsil eden Tanrıça Athena'nın Roma mitolojisindeki adıdır. İtalyan mimarisinden etkilendiği görülen Minerva Han, aynı zamanda İstanbul'da tümüyle betonarme olarak inşa edilmiş ilk yapılardan biridir.  Yüksek bir zemin kat, beş normal kat olmak üzere yapı yedi katlıdır. Bina köşede olduğu için giriş de tam köşeye yerleştirilmiştir. Tam girişin üstünde çatı bir kubbe ile son bulur. Binanın cephesi heykellerle süslüdür. Beşinci katta tıp ilmini simgeleyen birbirine dolanmış bir çift yılan kabartması, ikinci katta kucaklarında meyve sepeti taşıyan Venüs heykelleri görülür. Giriş katında ise binaya adını veren tanrıça Minerva'yı temsil eden miğferli bir kadın büstü bulunmaktadır. 

Minerva Han'da faaliyet gösteren kurumlar arasında en önemlisi Deutsche Bank idi. Deutsche Bank 1870 yılında Berlin'de kurulan bir bankaydı. Bankanın Osmanlı'ya gelişinin en önemli sebebi Bağdat demiryolları projesiydi. Bilgiler Turan Akıncı'nın, Remzi Kitabevi tarafından yayınlanan Galata kitabından alınmıştır.

Ticaret Hanları

Turan Aknc Kitaplar