Şehremini Koruk Mahmut Ağa Mescidi
Koruk Mahmut Ağa Mescidi veya Korucu Mahmut Ağa Mescidi; İstanbul Suriçi Şehremini Mahallesi Vezir Caddesi Ziya Gökalp sokak 84 adresinde inşa edilmiştir. Yapı Fatih Sultan Mehmet döneminde Koruk Mahmut Ağa tarafından bir mescit olarak yapılmıştır. Mescidin kesin inşa tarihi ve mimarı bilinmemektedir. Mescit zaman içinde yıpranmıştır. Sultan II.Abdülhamit döneminde baştan aşağı yenilenmiştir.1970 yılında ise semt sakinlerinin çabasıyla yeniden betonarme olarak inşa edilmiştir.Bugünkü yapı kare planlı olup düz çatılıdır. Çatı kiremitle örtülmüştür.

Mescitin sağ tarafında güdük bir minare bulunur. Yapıya sonradan bir son cemaat yeri inşa edilmiştir. Bundan dolayı minare iki yapı arasına sıkışmıştır. Minarenin köşeli kaidesi ile yuvarlak gövdenin boyları aynıdır. Minarenin gövdesi betondan, şerefesi demirden, külahı kurşun kaplamalıdır. Minarenin giriş kapısı ilave binadan verilmiştir. Üst mahfil son cemaat yerinin üstünde bulunmaktadır. Mahfile çıkış yeri son cemaat yerinin sağındadır. Harim mekanına son cemaat yerinden girilmektedir.

Mihrap dışarıya taşkın olarak inşa edilmiştir. Mihrap, minber ve vaaz kürsüsü ahşaptan yapılmıştır. Binanın tavan döşemesi betonarme olup boyanmıştır. Yan duvarlarda ise tekler mermerle kaplanmıştır. Cami avlusunda bulunan abdest alma yerinin yapım tarihi ise 1672 dir.

Suriçi Mescitleri

Turan Aknc Kitaplar